Jak funguje schodolez?
Schodolez se hodí například tedy, pokud nelze použít schodišťovou plošinu nebo sedačku.
1. Mechanizmus schodolezu
Schodolez je mobilní pomůcka k překonávání bariér pro vnitřní i venkovní užití, s pohonem na baterie. Jeho používání sice není fyzicky náročné, ale k jeho užívání je zapotřebí druhá osoba. Do pohybu se schodolez dá po stisknutí jediného tlačítka. Na jedno nabití překonáte schody v rozmezí 500 – 1000 schodů. Tak jako u jiných produktů i zde platí, že se schopnosti schodolezu odvíjí od konkrétního modelu a váhy uživatele.
2. Schodolez je pro vozíčkáře i pro imobilní osoby
Schodolezy jsou dostupné ve dvou provedeních. První varianta je bez sedačky, ten je vhodný pro manipulaci s invalidním vozíkem a druhá varianta je se sedátkem, aby se do něj mohla imobilní osoba posadit a přemístit se do jiného patra.
Po překonání překážky se jednoduše rozloží na 3 části a uklidí nebo ho lze vzít s sebou na cesty, aby každé schody byly snadno zdolatelné.
4. Kdy řešit zdolávání schodů schodolezem?
I když je ve většině případech možné schodišťové plošiny přizpůsobit rozměrům schodišť, někdy ta možnost není, a tak je třeba vyřešit tuto situaci právě pomocí schodolezu. Dále je také možné schodolez vzít s sebou na cesty a zdolávat schodiště kdykoli a kdekoli to pro vás bude nezbytné.
5. Druhy schodolezu
Schodolezy jsou ve dvou variantách - kolečkové a pásové. Jaký je mezi nimi rozdíl?
- Kolečkový schodolez je náročnější na ovládání, ale vyjedete s ním po úzkých a točitých schodištích.
- Pásový schodolez je snadnější na ovládání, ale je vhodný jen pro přímá schodiště.
Příspěvek na pomůcku
Příspěvek od Úřadu práce se podle okolností pohybuje ve výši 90–100 % z celkové částky.